Регионален исторически музей е създаден през 1965 г. Основният фонд съдържа над 45 хиляди експонати, проследяващи живота в Източните Родопи от най-дълбока древност до началото на 20 век. Музеят обитава представителна култова сграда от 1920 г., архитектурен паметник на културата.
Експозицията е отворена за посетители през 1987 г. и заема 1800 кв.м. площ на три етажа. Към сградата на музея има двор -парк с водни басейни на площ 15 декара.
В парка са засадени 22 растителни видове, които са единствени в ареала на Южна България.
Чрез автентични материални свидетелства, фотоси, копия и реконструкции е проследен живота от VI-то хилядолетие пр.Хр. до Средновековието.
Интерес представляват най-ранните паметници от неолита: Възстановка на Селищна могила - център за направа на каменни сечива, богатата колекция от идолна пластика.
Уникалните мегалити на тракийската култура и нейните култови центрове са представени чрез фотоси/скални гробници, светилища, ниши и оброчни плочи/.
Римската цивилизация е оставила следи с луксозната си керамика, бронзовата и златна пластика, както и с елегантната мраморна стенна декорация на Вила "Армира" край Ивайловград. Средновековната цивилизация присъства в музейните зали чрез темите - Крепостно строителство, Църковна архитектура и изкуства.
Серия икони от края на 17 и 18 век с блестящи естетически качества, експонати от XIX в. - дърворезба, каменна и дървена пластика, металопластика, църковна утвар са сред експонатите.
В отдел "Етнография" са показани най-добрите образци от народната култура на Източните Родопи за периода от XIX и началото на XX в. Представени са земеделието, животновъдството, най-характерните занаяти като въглищарство, металообработване, обущарство, шивачество и тъкачество, както и домашните занаяти като предене, плетачество, тъкане на кенарени платове и носиите на всички етноси, живеещи на територията на региона.
Регионален исторически музей работи за разкриване, реставрация и консервация на археологически обекти в общината и свързаната с тях научна дейност. С разкриването на големия скален дворец “Перперикон”, музеят има първостепенна роля в развитието на културния туризъм в общината и в другите исторически обекти в региона от международно и от национално значение.
Адрес: 6600, гр. Кърджали, ул. Републиканска № 4
Координати: 41.647022, 25.369528
Телефон: 0361 63580; 0361 63584
Уеб сайт: https://www.rim-kardzhali.bg
Работно време:
08.00ч. – 17.00ч.
Входни такси за РИМ – Кърджали:
ученици, студенти и пенсионери – 2,00 лв.
посетители над 18 г. – 5,00 лв.
Беседи:
обзорна – 15,00 лв.
тематична – 10,00 лв.
на чужд език – 20,00 лв.
Намаление за групи над 20 души – 50%
Всеки последен вторник на месеца – безплатен вход
Деца до 7 г. и хора с увреждания – безплатно
Входът в РИМ – Кърджали е безплатен на 18 май – Международен ден на музеите
Цена за провеждане на външни мероприятия в сградата и двора на РИМ – Кърджали:
изнесен сватбен ритуал – 200 лв.
коктейли – 280 лв.
други прояви с продължителност до 1 ч. – 150 лв.
прояви с включени водни огледала – допълнително заплащане 50 лв. на час